Home > Biblioteki cyfrowe, Digitalizacja, Obserwacje, Wiadomości > Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego w Europeanie :-)

Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego w Europeanie :-)

12 grudnia, 2009

Od dzisiaj, czyli dokładnie cztery lata od dnia, w którym została uruchomiona Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego (12.12.2005), wszystkie publikacje dostępne w BCUWr można oglądać za pośrednictwem Europeany – Europejskiej Biblioteki Cyfrowej. Oznacza to, że wraz z innymi polskimi bibliotekami cyfrowymi należącymi do Federacji Bibliotek Cyfrowych BCUWr wypłynęła na głębię. Na dzień dzisiejszy (12.12.2009) w Europeanie są widoczne 23467 publikacje z BCUWr – 22456 tekstów, 996 obrazów i 15 filmów video. Oznacza to, że Uniwersytet Wrocławski zaakcentował swoją obecność 23467 razy na jednej z najbardziej popularnych w Europie platform internetowych, a liczba ta będzie ciągle rosła. Pojawił się więc nowy,  bardzo istotny kanał promocji i dystrybucji informacji o UWr oraz uczonych w nim pracujących.

Dzisiejsze wydarzenie jest dowodem na to, że marzenie o polskim systemie rozproszonych bibliotek cyfrowych zaczyna się materializować. Jest również nadzieją na to, że słowa „czas zatarł ślad” coraz rzadziej będą odpowiedzią na pytanie „kto wie czy było tak?”.

Za to co dzisiaj się stało należy się wielki szacun dla Zespołu Bibliotek Cyfrowych PCSS, który jest odpowiedzialny za „wypchnięcie” polskiego bibliotekarstwa cyfrowego do Europy, a bardziej lokalnie również dla całego zespołu BCUWr, który zadbał o dobrą pozycję BUWr i całego Uniwersytetu Wrocławskiego w Europeanie.

Tak na marginesie to ciekaw jestem ile osób uczestniczących w uroczystym otwarciu Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego poważnie traktowało wizję zaistnienia w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej oraz ile osób czytających dzisiaj ten tekst zdaje sobie sprawę z tego, że jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia.

O wejściu do Europeany napisał już Remigiusz Lis. Zaczęła się też dyskusja na forum Biblioteka 2.0 i forum EBIB. Można o tym wydarzeniu przeczytać również na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pod adresem http://www.man.poznan.pl/PBC/media/Cwierc_miliona_polskich_publikacji_cyfrowych_w_Europeanie.pdf dostępna jest oficjalna informacja prasowa przygotowana przez Marcina Werlę – Lidera Zespołu Bibliotek Cyfrowych PCSS.



Pozostaw komentarz na Facebooku




Komentarze są zamknięte