Home > Biblioteki cyfrowe, Wiadomości > Ankieta dotycząca wymagań/potrzeb czytelników bibliotek cyfrowych

Ankieta dotycząca wymagań/potrzeb czytelników bibliotek cyfrowych

12 maja, 2008

W ramach europejskiego projektu ENRICH, którego celem jest stworzenie wirtualnego środowiska badań nad zabytkami piśmiennictwa europejskiego, przeprowadzana jest ankieta dotycząca wymagań/potrzeb czytelników bibliotek cyfrowych w zakresie nowych funkcji związanych z indywidualnymi kolekcjami oraz indywidualnymi wirtualnymi dokumentami. Ankieta dostępna jest pod adresem – http://dlibra.psnc.pl/enrich/, składa się z 23 pytań, a jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Raport z interpretacją wyników ankiety zostanie udostępniony wszystkim zainteresowanym, biorącym udział w ankiecie.

Zachęcam wszystkich użytkowników bibliotek cyfrowych do wypełnienia ankiety. Zebrane informacje posłużą twórcom systemów informatycznych przy projektowaniu aplikacji do korzystania z cyfrowych publikacji. Koncepcja tworzenia indywidualnych wirtualnych kolekcji jest bardzo ciekawym pomysłem. Dzięki takim rozwiązaniom użytkownik bibliotek cyfrowych będzie mógł tworzyć „własne subbiblioteki”, przechowujące tylko te publikacje, które znajdują sie w obszarze jego zainteresowań. Ponadto personalizowane kolekcje stanowią punkt wyjścia do tworzenia kolejnych narzędzi takich jak prywatne wirtualne dokumenty, notatki, bibliografie itp.

Wspomniana ankieta idealnie wkomponowuje sie w ideę Biblioteki 2.0, w której to użytkownicy mogą mieć wpływ na kształt i funkcjonowanie współczesnych bibliotek. Tym bardziej więc zachęcam do wypełnienia ankiety oraz do dyskusji na ten temat na Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych w wątku Badanie potrzeb/wymagań czytelników bibliotek cyfrowych.Pozostaw komentarz na Facebooku
Komentarze są zamknięte