Home > Obserwacje, Wiadomości > Motywacja bez granic – Pierwsza taka akcja w Polsce!

Motywacja bez granic – Pierwsza taka akcja w Polsce!

13 listopada, 2008

Wydawnictwo Złote Myśli zorganizowało bardzo ciekawą promocję książki Nikodema Marszałka Motywacja bez granic, polegającą na tym, że czytelnik zapłaci za książkę dopiero po jej przeczytaniu i pod warunkiem, że mu się spodoba. Żeby tego było mało zapłaci tyle ile sam uzna za słuszne. W czasach, w których ciągle słyszymy o piractwie i o coraz bardziej wymyślnych metodach łamania zabezpieczeń w celu pozyskania rożnego rodzaju treści lub licencji bez konieczności ponoszenia opłat, może się wydawać, że akcja ta jest szaleństwem. Można na to spojrzeć też jak na pewnego rodzaju żart, którego celem jest ugodzenie w godność hakera. Co to za przyjemność korzystania z płatnej treści do której nie trzeba łamać żadnego kodu ;-).

Na stronie z informacją jak to działa znajdujemy następujące wyjaśnienia:

Dopiero po ściągnięciu i przeczytaniu tej książki, poprosimy Cię o ocenę książki i wówczas samodzielnie postanowisz, czy zapłacisz za nią, oraz czy była ona dla Ciebie wartościowa czy nie.

Mało tego, będziesz mieć możliwość wyboru jednej z 3 proponowanych przez nas cen. Zależnie od tego jak bardzo spodoba Ci się ta książka, możesz wybrać najwyższą, lub najniższą cenę.

Ta akcja jest formą eksperymentu, który ma za zadanie pokazać, że ludzie w Polsce są uczciwi i jeśli otrzymają możliwość przeczytania wartościowej książki przed zakupem, zapłacą za nią mimo wszystko.

Oczywiście warunkiem niezbędnym jest to, aby książka była faktycznie przydatna i wartościowa, dlatego wybraliśmy jedną z najlepszych książek z naszego Wydawnictwa i jesteśmy pewni, że tysiące osób w całej Polsce skorzysta z tej wiedzy i postanowi wynagrodzić Autora za książkę, która może zmienić życie ludzi, którzy ją przeczytają.

Oczywiste jest, że akcja ma charakter marketingowy i jej celem jest pozyskanie nowych czytelników, ale jest to równocześnie bardzo ciekawy eksperyment, którego wyniki mogą doprowadzić do bardzo ciekawych wniosków. Wydawnictwo Złote Myśli zburzyło już kilka paradygmatów związanych z publikacjami elektronicznymi i mam nadzieję, że ta akcja przyczyni się do zburzenia kolejnych. Może będzie to jakiś mały zaczątek nowego modelu biznesowego, w którym na nowo poukładają się relacje i interesy pomiędzy autorami, wydawcami i czytelnikami.

Motywacja bez granicKsiążka Motywacja bez granic dostępna jest też w wersji drukowanej oraz audio. Ciekawe ilu czytelników zdecyduje się na zakup papierowego wydania, mając za darmo plik PDF. W podobny sposób była też sprzedawana książka Lawrence’a Lessiga Wolna kultura wydana na licencji Creative Commons (by-nc-sa). Mimo, że każdy mógł ją sobie nieodpłatnie pobrać z Internetu cały drukowany nakład został sprzedany. W przypadku Motywacji bez granic jest trochę inaczej bo oprócz drukowanej książki można też kupić wersję elektroniczną w postaci pliku PDF lub mp3. Ciekawe jak będzie wyglądała sprzedaż wersji elektronicznej, drukowanej i audio po zakończeniu promocji? Mam nadzieję, że wydawnictwo Złote Myśli pochwali się wynikami przeprowadzonego eksperymentu. Ja już zastanawiam się nad kupnem wersji audio do samochodu, żeby umilić sobie czas w korkach wrocławskich ;-).Pozostaw komentarz na Facebooku
Komentarze są zamknięte