Sponsor digitalizacji

31 października 2008 r. została zakończona realizacja projektu ?Ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego – digitalizacja i mikrofilmowanie wybranych niszczejących ze względu na zakwaszenie papieru gazet śląskich, ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu?, który w dużej części dotowany był przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga. Lista zdigitalizowanych i udostępnionych online obiektów dostępna jest tutaj. Dodatkowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie – http://www.bu.uni.wroc.pl/obuwr/projekty.html oraz w artykule Tomasza Wysockiego zatytułowanym Śląskie archiwalia prasowe w internecie.

Opis każdej publikacji, stworzonej w ramach niniejszego projektu, został wzbogacony o dodatkowy atrybut „Sponsor digitalizacji”, w którym znajduje się informacja o instytucji wspierającej działania związane z zabezpieczaniem i popularyzowaniem cennych zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala organizatorowi biblioteki cyfrowej w bardzo konkretny sposób „odwdzięczyć się” sponsorowi za okazaną pomoc. Informacja zawarta w atrybucie „Sponsor digitalizacji” uzupełniona hiperlinkiem do strony sponsora może okazać się bardzo cennym narzędziem marketingowym, które zrekompensuje nakłady przekazane na digitalizację.

Co otrzymuje sponsor digitalizacji w zamian?

  1. Przy każdej publikacji udostępnionej w bibliotece cyfrowej  został umieszczony hiperlink do strony sponsora. Ma to wpływ na podniesienie parametru PageRank strony sponsora, co ma duże znaczenie przy pozycjonowaniu w wyszukiwarce Google. Można więc założyć, że im więcej sponsorowanych publikacji tym lepszy PageRank.
  2. Zastosowanie atrybutu, w którym znajduje się nazwa sponsora umożliwia automatyczne wygenerowanie zawsze aktualnej listy publikacji przygotowanych dzięki pomocy sponsora. Odnośnik do takiej listy sponsor może zamieścić na swojej stronie internetowej wraz z informacją o własnej działalności na rzecz wspierania wolnej kultury i wykorzystać go do budowania własnego wizerunku.
  3. Zastosowanie atrybutu „Sponsor digitalizacji” umożliwia również wygenerowanie kanału RSS, który będzie informował o nowych publikacjach wyprodukowanych dzięki sponsorowi. To mogłoby mieć zastosowanie w przypadku długoterminowej współpracy sponsora z organizatorem biblioteki cyfrowej.

Czy takie rozwiązanie może stać się dobrą praktyką? A może jest to jakiś pomysł na Partnerstwo Publiczno-Prywatne lub klastry, o których wspomniał Remigiusz Lis na swoim blogu w tekście Sklastruj się, a nie daj się – Konferencja EKON, Kraków, 9 czerwca? Na forum Biblioteka 2.0 toczy się dyskusja na temat reklamy w bibliotekach cyfrowych, w której jakiś czas temu zasygnalizowałem możliwość zastosowania dodatkowego atrybutu dla sponsora. Wspomniany na początku projekt zrealizowany przez BUWr przy wsparciu Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga jest namacalnym przykładem, w którym dodatkowy atrybut się sprawdził. Może warto zastanowić się jak wykorzystać ten mechanizm na szerszą skalę?Pozostaw komentarz na Facebooku
  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków
Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.